لحظه تحویل سال ۱۴۰۱

لحظه تحویل سال ۱۴۰۱

رسیدن فصل بهار برای ما ایرانی‌ها به معنی تازه شده و نو شدن است، به همین خاطر از همان لحظه‌ی آغازین سال جدید دست به دعا برمی‌داریم. در این مطلب دعای عید زیبا و پرمعنی را برای شما آورده‌ایم تا در لحظات تحویل سال از برکت آنها بهره‌مند شوید. 

متن و تفسیر دعای تحویل سال

معروف‌ترین دعای سال تحویل «یا مقلب القلوب» است که دعای کامل و معنی آن را برای شما می‌نویسیم:

·       «یا مُقَّلِب القُلوبِ و الابصار» «ای دگرگون‌کننده‌ی دل‌ها و دیدگان»

·       «یا مُدَبِّرَ الَّیلِ و النَّهار» «ای گرداننده‌ی شب‌ها و روزها»

·       «یا مُحَوِّلَ الحَولِ و الاحوال» «ای تغییر‌دهنده‌ی حال انسان و طبیعت»

·       «حَوِّل حالَنا الی احسَنِ الحال» «حال ما را به بهترین‌ حال دگرگون فرما»

در روایات بسیاری گفته شده که این دعا قبل از سال تحویل نه یک بار، بلکه چندین بار خوانده شود. چرا که تفسیر این دعای عید بسیار پرمفهوم است.

این دعای عید نشان می‌دهد که دست قدرتمند خداوند که رقم‌زننده‌ی تغییرات سال و طبیعت است، می‌تواند جان و روح و حال انسان را دستخوش تغییر کند و بدیهی است که هر تغییر در سال و وقایع آن از جان آدمی شروع می‌شود.

در ابتدا و انتهای این دعا صحبت از تغییر دل، دیده و حال انسان است و گوینده از خداوند این را طلب می‌کند که همپا با طبیعت درون او را هم تغییر دهد و وقایع جدید و خوبی را پیش روی او قرار دهد.

محتوا و معنای موجود در این دعای سال نو بسیار زیبا و دلنشین است، اما اگر به دنبال منبع و ماخذ آن هستید، مشخصا معلوم نیست که دعای یا مقلب القلوب از چه کسی است. این دعا آیه‌ای از قرآن نیست و در کتاب‌های معتبر اسلامی هم آورده نشده است. بنابراین تنها برای برآورده شدن امید و آرزو برای سال جدید خوانده می‌شود.

یک پیشنهاد برای شما:

اعیاد شعبانیه

اعیاد شعبانیه

سوم شعبان کشتی نجات(ویژه نامه ولادت امام حسین علیه السلام) امام سوم، ابو عبد الله…

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *